Загальна інформація про двигуни пральної машини. Що таке двигун пральної машини?
Двигун пральної машини - це електричний двигун, який рухає барабан пральної машини. Він забезпечує обертання барабана та перемішування білизни під час прання.
Залежно від моделі та виробника, можуть використовуватись різні типи двигунів, такі як асинхронний, безщітковий (DC-мотор) та інші. Більшість сучасних пральних машин оснащені безщітковими двигунами, які працюють тихіше та ефективно, ніж старі моделі з асинхронними двигунами.
Двигун пральної машини керується електронною платою управління, яка приймає сигнали від датчиків та визначає час та швидкість обертання барабана. Завдяки цьому пральні машини здатні автоматично регулювати швидкість обертання барабана та рівень води для оптимальної ефективності прання.
3 найпоширеніших типи двигунів пральної машини.
Звичайний двигун (щітки і ремінний привод) Цей однофазний механізм ще називають колекторним. У ньому закладено принцип послідовного збудження обмоток, а робота відбувається у мережі змінного або постійного струму.
Щоб розуміти процес, уявіть собі наступне: - жив-був у моторі ротор* і зустрів дві щітки*, заряджені струмом; - з'явилося магнітне поле; - ротор почав обертатися, а з ним і барабан.
*Ротор (якір) – рухома частина двигуна, має побратима під назвою «статор» – нерухома частина.
*Щітки – ковзні контакти, які під кутом примикають до ламелей колектора і забезпечують електричне з'єднання ланцюгів ротора і статора. Мають графітову поверхню, ізольовані. Загалом цю підсистему називають щітково-колекторним вузлом.
Малюємо картину далі. Сам мотор розташований у нижній частині машинки, а отже, між ним і шківом барабана – пристойна відстань. Тут на допомогу приходить ремінь, що передає крутильний момент, – це нехитро називається ремінною передачею (про неї ще йтиметься).
Переваги звичайного мотора: - барабан крутиться – білизна переться; - доступна ціна; - відносно простий ремонт.
А тепер про «приємне». Коли щітки рухаються, то шелестять та іскрять. Цей шум під час прання може дратувати. Термін служби щіток – теж відкрите питання, оскільки вони зношуються з часом і потребують заміни. Висновок: не слід до машинки зі звичайним двигуном надто прив'язуватися – цей «роман» навряд чи триватиме десятиліттями.
Асинхронний (безщітковий) двигун
Щітки неабияк пошарпали нерви всім, хоча ремонтні бюро і заробляють таким чином. Ну це скоріше жарт, в якому частина правди. Трифазний асинхронний тип двигуна виключає шумову «добавку» і складається просто з нерухомого статора і намагніченого якоря. Останній обертається усередині, виникає різниця полюсів і, як наслідок, магнітне поле. Цей варіант підходить вам, якщо: не хочеться морочитися із обслуговуванням (ремонтами), страждати від шуму, а також платити велику суму за побутову техніку.
Взаємодія безколекторного двигуна з барабаном відбувається теж за допомогою ременя,який одним кінцем закріплений на моторі, а іншим – по центру осі барабана. Тут Вам потрібно знати, що цей самий ремінь зношується і створює небажану вібрацію.
Дотримуйтеся, будь ласка, наступних рекомендацій, аби поберегти його: - простежте, щоб машинка була правильно встановлена на рівній поверхні; - не перевантажуйте барабан речами; якщо не вистачає місця, поцікавтеся моделями із максимальним завантаженням білизни 7-8,5 кг або 9-10 кг. Тоді ремінний привод слугуватиме довше.
Інверторний двигун в пральній машині (прямий привод)
Якщо ви вже чули хвалебні оди цій технології та хочете тверезого погляду, то ми вам його надамо. По-перше багато хто називає її новою, але це не так. Машинки «з інвертором» випускають більше 10 років, просто на сьогодні нічого кращого інженери не винайшли. Повна назва – трифазний безколекторний двигун постійного струму. Головні дійові деталі все ті ж: обертовий ротор із постійними магнітами і нерухомий статор з котушками індуктивності (обмотками).
Окей, скажете Ви, і як привести це диво у дію? Всім заправляє інвертор (перетворювач напруги): частота струму була змінною, а стає постійною. Отримуємо движок, незалежний від мережі і з контрольованою швидкістю обертів. Що стосується прямого приводу, то його винайшла компанія LG. Вони перші безпосередньо з'єднали мотор із барабаном, позбувшись «масовки» – щіток і ременя. Варто наперед сказати, що вони не прогадали – у цій бочці більше меду, ніж дьогтю. На даний час технологію успішно застосовують й інші бренди, такі як Samsung, Bosch, Electrolux, Whirlpool тощо.
Вам напевно цікаво знати, чи правда все те хороше, що говорять про машинки з інверторним двигуном. Внесемо ясність:
1. «Ці машинки компактні». Дивлячись з якого боку подивитися. Справа в тому, що «начинка» справді не займає багато місця, що дозволяє дещо зменшити параметри ширини/глибини машини. Але головне «пузце» – все ж таки барабан. І тут чим більший показник максимального завантаження, тим ширші габарити.
2. «Нема тертя – значить мотор довговічний». У принципі брехні тут немає, крім того, що підшипників у будь-якому механізмі повно, інверторний – не виняток. Але відсутні щітки, через які на ротор надходить струм. От вони якраз сточуються через постійне тертя об колектор. Але виробники й не приховують, що щітки – це витратний матеріал. Факт підтверджений – інверторний двигун більш довговічний і простий в експлуатації.
3. «Який він безшумний!». У звичайних моторів знову щітки винні – вони при контакті з якорем іскрять, шиплять. Однак ми зараз говоримо про пральні машини взагалі, і погодьтеся, неможливо уявити їх зовсім «німими». Ось і інверторний мотор відрізняється витонченими завиваннями, він наче попискує. Згадайте тролейбус – яскравий приклад інвертора у великому масштабі. А ось вібрацій значно менше. Машина із прямим приводом більш «спокійна» і не буде трястися.
4. «Економія електроенергії». Заявлений клас енергоспоживання А +++ – як сміливо і красиво звучить. Але відразу скажемо, що близько 15% електроенергії таки можна заощадити. Все завдяки стабілізації оборотів: не буде машинка з інверторним двигуном крутитися як божевільна при завантаженні 2 кг білизни. Це налаштування допомагає зберегти частину енергії. І до речі, ціна на них не може бути низькою. Це пояснюється складністю розробки схеми: нібито над нею треба попотіти, на відміну від створення електронних схем того ж колекторного движка.
Який двигун кращий для пральної машини?
Отже, настав цей момент, щоб все таки внести ясність, який двигун на сьогодні вважається найкращим для пральної машини. Беручи під увагу усі вище описані особливості того чи іншого типу двигуна, можна зрозуміти, що пральні машини з інвенторним двигуном сьогодні на крок, а то й більше попереду від інших. Пральна машина з таким двигуном коштує на порядок вище, проте ті характеристики, якими вона володіє цілком виправдовують її ціну.